18. 10. 2020
Avtor: Aleksander Hribovšek
Ob zaključku letošnje prenove Odloka o grbu in zastavi Mestne občine Maribor je bila na koncu projekta podana pobuda za rahle grafične popravke občinske simbolike, ker se občinska zastava pojavlja na kongresih zastavoslovja v tujini kot primer slabe prakse umeščanja grba na zastavo in kot opozorilo vsem, ki želijo izdelati solidno in kvalitetno zastavo. Tega pa slovenskemu mestu seveda ne privoščimo. Mestni svet Mestne občine Maribor je 19. oktobra 2020 sprejel novi Odlok o grbu in zastavi.
Stara grafika grba je bila izdelana leta 1995 in je svojo vsebino črpala iz podobe mariborskega pečata iz začetka 14. stoletja ter obliko ščita iz leta 1520. Ker gre stilsko za dve popolnoma različni obdobji, je nastala neustrezna kombinacija grba, ki ima v zgornji četrtini prazno polje, kar je posledica neustreznega kopiranja vsebine iz okroglega polja pečata v prekomerno povišan ščit. Oblika ščita iz 16. stoletja spada danes v heraldično dekadenco in se ne uporablja več; v mariborskem primeru pa prav zaradi svoje nenavadne višine nespretno izraža praznino nad golobom.
Stara zastava Maribora z grbom na inferiornem mestu, ki je prvo poškodovano med stalno uporabo. Foto: Aleksander Hribovšek, 2020.
Nova zastava Maribora z grbom v središču. Foto: Špela Debenjak, 2020.
Popravki občinske simbolike. Avtor: Aleksander Hribovšek, 2020.
Zastave imajo anatomsko dve glavni oziroma izpostavljeni točki: 1) v središču zastave (zastava Švice, Kanade, Japonske) in 2) v kantonu, ki označuje področje zastave, ki je blizu vpetemu delu oz. drogu (zastava Slovenije, ZDA, Avstralije). In na ti dve točki umeščamo grbe:
Grbov ne umeščamo na konec zastave, kar je problematično iz treh vidikov:
Grb se na zastavi pomakne na sredino. Prilagoditev in sprememba v simbolu je minimalna in ne posega v samo zgradbo in obliko. Je pa pomembno glede praktičnosti, pomena, estetike in kulturno-zgodovinske dediščine simbola, ki je nastal v srednjem veku. Popravki vračajo grb v okvire originalnega grba, ki upošteva heraldična pravila ter urejajo zastavo, da bo izrazitejša in ne bo nosila grba na inferiornem mestu, ki je lahko prvo poškodovano med stalno uporabo.