4. 5. 2012
Avtor: Aleksander Hribovšek
Pomembno poglavje heraldike predstavljajo nadnaravna bitja, angeli, svetniki, mitološke in alegorične figure. Kategorično jih uvrščamo med heraldične postave, ki s svojimi atributi jasno in nedvoumno predstavljo sebe in so že na daleč prepoznavni tudi javnosti izven heraldične stroke. Oglejmo si izbor najpomembnejših.
Fortuna - rimska boginja sreče
Atena - grška boginja civilizacije, modrosti, tkanja, obrti in disciplinirane strani vojne. Ateno je spremljala sova, pogosto pa tudi boginja zmage Nike. Prikazana je z egido na prsih (ščit njenega očeta Zevsa), s šlemom in s ščitom z glavo gorgone Meduze, votivnim darom Perzeja. Atena je oborožena boginja bojevnica in se v grški mitologiji pojavi kot pomočnica številnim junakom.
Diana - rimska boginja svetlobe, zlasti mesečine, svobodne narave, divjadi, lova, zaščitnica poroda in devištva
Fortuna, Atena in Diana.
Merkur (Hermes).
Merkur (grški Hermes) - rimski bog trgovine, obrti in blagovnega prometa ter tudi božji sel in spremljevalec duš – nosil je sandale z krilci (talaria), klobuk s krilci (petasos) in žezlo z ovitima kačama in krilci (caduceus), ki je bilo Apolonovo darilo
Neptun - rimski bog vodá in morja
Janus - rimski bog vrat in prehodov, začetka in konca, tudi ime meseca, upodobljen z dvema glavama in dvema obrazoma
Neptun in Janus.
Divji mož in divja žena.
Divji mož
Divja žena
Sv. Marija z Jezusom
Sv. Marija z Jezusom.
Sv. Katarina.
Sv. Katarina - mučenica, obsojena na smrt na mučilnem kolesu. Ko se ga je dotaknila, se je kolo zdrobilo, nato pa naj bi bila obglavljena.
Sv. Barbara - zavetnica rudarjev, oče jo je imel zaprto v stolpu, da bi jo zavaroval pred zunanjim svetom; skrivoma je postala kristjanka. Ko je to očetu priznala, jo je hotel ubiti z mečem. Takrat se je zaradi njenih molitev pojavila odprtina v zidu stolpa in Barbara se je čudežno znašla v gorski soteski, kjer sta pastirja pasla svojo čredo. Oče je pohitel za njo, kjer ga je prvi pastir poskušal zadržati, drugi pa jo je izdal in se zaradi spremenil v kamen, njegova čreda pa v kobilice. Oče jo je lastnoročno obglavil, ker je ostala zvesta veri, zato ga je zadela strela in njegovo telo je bilo uničeno.
Sv. Elizabeta - dvorjanka, ki se ni obnašala dvoru primerno. Raje ga je zapustila in se z vsem svojim srcem posvetila ubogim, revnim in bolnim.
Justicija - rimska boginja pravice
Sv. Barbara, sv. Elizabeta in Justicija.
Sv. Martin.
Sv. Martin - v skromnosti je zavrnil mesto škofa v Toursu in se skril; skrivališče so izdale goske z gaganjem.
Sv. Mihael - nadangel, mogočni zaveznik v večni borbi proti silam zla
Sv. Mihael.
Sv. Jurij.
Sv. Jurij - tribun pod Dioklecianom, ki se mu upre, ko ukaže aretirati vse legionarje, ki so kristjani. Legenda o zmaju iz časa križarskih vojn: Zmajevka splete gnezdo ob izviru, ki napaja mesto. Če hočejo meščani priti do vode, jo morajo premamiti in speljati drugam z žrtvenim jagnjem, če pa le-tega nimajo, je žrtvovana devica. Nekega dne pade žreb na princeso in kralj zaman moleduje za njeno življenje. Takrat se pojavi popotnik Jurij, ki se spopade z zmajem in uporabi za obrambo križ ter ga premaga in reši princeso. Meščani iz hvaležnosti opustijo poganstvo in sprejmejo krščanstvo.
Sv. Lovrenc - mučenik, kaznovan s smrtjo na grmadi oziroma naj bi ga zažgali na rešetu
Sv. Lovrenc.
Sv. Peter.
Sv. Peter - Jezusov apostol, prvi papež; ključ odpira nebeška vrata.
Sv. Pavel - preganjalec kršanstva, nato spreobrnjenec in vnet zagovornik – apostol poganov. Kot rimskega državljana ga niso križali temveč najverjetneje obglavili z mečem.
Sv. Janez - po legendi je Aristodem, svečenik Artemidinega templja v Efezu, hotel preskusiti vero sv. Janeza Evangelista tako, da mu je ponudil kupo strupa. Janez je kupo blagoslovil in s tem odvzel strupu njegovo moč: popil ga je in ostal živ.
Sv. Pavel in sv. Janez.
Sv. Nikolaj.
Sv. Nikolaj (Miklavž) - zaščitnik mornarjev in ribičev, zelo darežljiv. Bil je iz bogate družine in je bogastvo nesebično razdelil med uboge.
Sv. Jakob Veliki ali Starejši, Janezov brat - apostol, po Jezusovi smrti oznanjal evangelij v Španiji in na Portugalskem, kasneje se vrnil v Judejo. Relikvije so se po njegovi smrti čudežno znašle v današnjem Santiago de Compostela (Santiago = Sveti Jakob)
Sv. Jakob.
Sv. Dionizij in vrag.
Sv. Dionizij (Saint Denis) - prvi pariški škof, med preganjanjem kristjanov obglavljen. Zavetnik Pariza in Francije.
Hudič ali vrag
Svetnik, zavetnik
Škof, ki blagoslavlja v ornatu.
Svetnik-zavetnik in škof.
LEONHARD, W. Das grosse Buch der Wappenkunst, Augsburg: Bechtermünz, 1978